Jak pielęgnować skórę mieszana: porady i triki

Uroda

Pielęgnacja skóry mieszanej – jak zadbać o nią poprawnie: porady i triki

Skóra miesza to złożona i wymagająca rodzaj cery. Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że posiada ona partie tłuste (często w okolicach strefy T) oraz suche (np. policzki). Poprawna pielęgnacja takiej cery to klucz do jej zdrowego i pięknego wyglądu. W artykule dowiesz się, jak pielęgnować skórę mieszana oraz jakie triki warto zastosować.

  1. Diagnoza cery

Przed przystąpieniem do pielęgnacji cery mieszanej warto dokładnie zbadać swój typ skóry. Z pomocą przyjdą nam konsultacje z kosmetyczką lub dermatologiem. Możemy również wykonać samodzielnie taki test. Kładziemy kilka godzin papierowy woreczek na różnych partiach cery (np. na czole, nosie i brodzie) – tam, gdzie skóra jest tłusta. Po kilku godzinach zdejmujemy woreczek i sprawdzamy, czy pojawił się na nim tłuszcz. Jeśli tak, to znaczcy,że mamy do czynienia z mieszaną cerą.

  1. Oczyszczanie

Skóra mieszana wymaga regularnego oczyszczania. Należy to robić rano i wieczorem. Warto wybierać kosmetyki dedykowane dla skór mieszanych, takie jak pianki oczyszczające. Pianki dzięki swojej konsystencji skutecznie oczyszczają skórę, zostawiając ją przy tym nawilżoną. Ważne, aby nie przesadzać z oczyszczaniem i unikać zbyt częstego stosowania peelingów (mogą one drażnić skórę).

  1. Nawilżanie

Zarówno suche jak i tłuste miejsca na skórze muszą być odpowiednio nawilżone. Składniki, które będą dobrze sprawdzały się w przypadku skóry mieszanej to mi.j. kwas hialuronowy (który nawilża, ale nie przetłuszcza cery) oraz algi, które hamują wydzielanie sebum. Ważne, aby wybierać kosmetyki, które nie pozostawiają na skórze tłustego filmu. Kremy najlepiej stosować wieczorem, natomiast do dnia lepiej wybierać lekkie konsystencje, które dobrze się wchłaniają.

  1. Kwestia matowienia

Świecące strefy skóry mieszanej (np. czoło, nos) można matowić specjalnymi kosmetykami – dobrze sprawdzą się w tej roli bazy matujące oraz pudry transparentne. Pudry są w stanie zniwelować nie tylko błyszczenie, ale również zminimalizować widoczność porów.

  1. Zwróć uwagę na dietę

Nie bez powodu mówi się, że piękna skóra zaczyna się od wewnętrznej harmonii. Nawet najlepiej dobrane kosmetyki nie pomogą, jeśli nie będziemy troszczyć się o swoją dietę. Warto postawić na produkty bogate w antyoksydanty (np. warzywa, owoce, orzechy). Pamiętajmy również o nawadnianiu organizmu – woda to nasz najlepszy przyjaciel w walce o piękną skórę. Unikajmy natomiast tłustych potraw oraz zbyt dużej ilości cukru.

Podsumowując – pielęgnacja skóry mieszanej to proces wymagający cierpliwości i wprawy. Kluczem do sukcesu jest regularność w oczyszczaniu i nawilżaniu cery, wybieranie odpowiednich kosmetyków oraz dbanie o swoją dietę. Wzięcie pod uwagę powyższych porad to gwarancja pięknej i zdrowej skóry.